تلفن : 23547 - 021

روف گاردن چیست ؟

تکنولوژی مدرنی که امروزه بر پایه سقف سبز نهاده شده است و بر روی پشت بام ها و تراس ها اجرا می شود، با نام روف گاردن معروف است و به معنای بام باغ یا همان باغ در بام می باشد. روف گاردن در واقع خلق فضای سبز بر روی پشت بام است، تا از این طریق طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده و از آن استفاده کنند. بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی بام ساخته شود، روف گاردن گفته می شود و شامل مجموعه ای از گیاهان سبز، آبنما، آلاچیق، مبلمان باغی، سایبان، محصولات کشاورزی و سایر امکانات دیگر با توجه به مساحت موجود می باشد.

تاریخچه روف گاردن

در تاریخچه و اینکه بدانیم روف گاردن چیست و از کجا آمده باید اشاره کنیم به اینکه بام سبز یا roof garden یا روف گاردن به نوعی یک زراعت است و شاید مراحلی از آن طی نمی شود ولی در مجموع زیرشاخه ای از زراعت است و زراعت در واقع فرایند کاشت، داشت و برداشت گیاهانی است که بعد از کاشت دانه، حداکثر تا یک سال محصول می‌دهند.

۴ دلیل استفاده از روف گاردن

  1. بر خلاف سقف‌های قیر سیاه سنتی، سقف‌های سبز از طریق جذب گرما به جای بازتاب آن و تامین عایق طبیعی برای ساختمان‌ها، هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهند.براساس مطالعه‌ای که توسط شورای ملی تحقیق کانادا انجام شده‌است، حتی یک سقف سبز وسیع نیز می‌تواند نیازهای انرژی تابستان را بیش از ۷۵ درصد کاهش دهد.با کاهش تقاضای تهویه هوا، سقف‌های سبز تولید آلاینده‌های هوای مرتبط و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهند.
  2. ​سقف‌های سبز به کاهش اثر جزیره حرارتی شهری کمک می‌کنند، شرایطی که در آن محیط‌های شهری گرما را جذب تا ساعت‌ها پس از غروب آفتاب آن را نگاه می‌دارند.
  3. ​گیاهان بام سبز ذرات هوا را از بین می‌برند، اکسیژن تولید می‌کنند و سایه ایجاد می‌کنند.علاوه بر این، پشت‌بام‌های سبز تا دو برابر سقف سنتی قادر به حفاظت طبیعی در برابر گرمای شدید، هستند.​
  4. ​مزیت مهم دیگر سقف‌های سبز، توانایی آن‌ها در کاهش و آهسته کردن رواناب فاضلاب‌های سطحی در محیط‌های شهری است.از آنجا که پشت‌بام‌ها و خیابان‌ها در شهرها سطوح سخت هستند، حجم و سرعت رواناب فاضلاب‌های سطحی به شدت افزایش می‌یابد و منبع اصلی سیل و آلودگی در سراسر جهان است.با توجه به سطوح غیرمتخلخل مانند پیاده‌رو و پشت‌بام‌ها، یک بلوک شهر معمولی بیش از ۵ برابر بیشتر از یک منطقه جنگلی از اندازه یک‌سان ، رواناب تولید می‌کند.توانایی یک سقف سبز برای جذب آب (و فیلتر) به طور قابل‌توجهی خطر جاری شدن سیل و طغیان فاضلاب را کاهش می‌دهد.در تابستان، سقف‌های سبز تا ۹۰ درصد از بارش که در تابستان روی آن‌ها میبارد را حفظ و در زمستان تا ۴۰ درصد از بارش را حفظ می‌کنند. ​
بازگشت به بالا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید