تلفن : 23547 - 021

انواع ملک

ملک ها دارای انواع مختلفی می باشند و بسته به نوع آن تعریف های مختلفی نیز از آن می شود داشت در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع ملک توضیحات مختصر داشته باشیم که در هنگام خرید ملک با داشتن این اطلاعات می توانید انتخاب و تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

انواع ملک:

۱- آپارتمان

به مجموعه واحد های مسکونی، اداری و یا تجاری که در یک ساختمان قرار گرفته اند و از نظر شرایط راه پله، ورودی و خروجی، ورودی و خروجی پارکینگ با یکدیگر مشترک هستند آپارتمان گفته می شود.

۲- ویلا

به ملک هایی گفته می شود که دارای حیاط است و معمولا یک یا ۲ خانوار در آن زندگی می کنند، معمولا کلنگی های قابل سکونت و یا بازسازی شده را ویلایی می نامند. در حال حاضر ملک های ویلایی درون شهر ها از نظر معماری و ظاهر بنا با ملک های ویلایی قدیم تفاوت دارند و از شمایل امروزی تری برخودارند.

۳- ملک اداری

این ملک معمولا به صورت آپارتمانی موجود می باشد و مجوز مربوط به صدور فعالیت این ملک ها از طرف شهرداری های منطقه صادر می شود. ملک های اداری اجازه نصب تابلو را  در محل دارند .

۴- ملک تجاری

در ورود و خروج این نوع ملک ها معمولا مشرف به خیابان است و در آن فعالیت های تجاری انجام می شود. مغازه ها دارای سند تجاری هستند اما  حتما باید به بیرون دسترسی مستقل داشته باشد ولی ملک های تجاری وجود دارند که ورود و خروج آنها با سایرین مشترک است و داخل یک ساختمان است، ملک های تجاری نیز مانند ملک های اداری اجازه نصب تابلو در محل را دارند و مجوز فعالیت آنها نیز از شهرداری مربوط صادر می شود و لی فرقی که بین این دو ملک وجود دارد، نوع فعالیت آنها می باشد در ملک اداری خرید و فروش صورت نمی گیرد اما در ملک تجاری خرید و فروش صورت می گیرد.

۵- ملک مسکونی با موقعیت اداری و تجاری

ملک هایی که مسکونی بوده اما موقعیت آنها بر خیابان ها و مکان های پر تردد است. این ملک ها علاوه بر استفاده مسکونی می توانند برای بعضی مشاغل که نیازی به مجوز اداری و یا تجاری نیاز ندارند هم مورد استفاده قرار گیرد.

مثلا وکلا و یا مراکز درمانی مانند کلینیک و مطب و همچنین داروخانه ها از ین حمله مشاغل هستند.

۶- مجتمع

به آپارتمان هایی گفته می شود که حداقل دارای ۲۰ واحد با مشاعات مربوطه داشته باشند.

داشتن قوانین خاص – داشتن هیئت مدیره – داشتن نگهبان و سرایدار و برخی امکانات خاص دیگر از ویژگی های یک مجتمع است. مجتمع ها معمولا به شکل مسکونی و یا اداری تجاری استفاده می شوند.

در تقسیم بندی مجتمع ها مجتمع های مسکونی معمولا دارای  مشاعات وسیع، لابی و برخی امکانات خاص می باشند اما مجتمع های اداری معمولا دارای امکاناتی نظیر تابلوهای راهنما، محل نصب تابلو می توان اشاره کرد و در مجتمع های تجاری که به آنها پاساژ نیز گفته می شود دارای چندین باب مغازه هستند و می توانند فقط برای یک صنف استفاده شود یا دارای اصناف مختلفی باشند

۷- برج

ّبه آچارتمان هایی گفته می شود که بیشتر از ۵ یا ۶ طبقه دارند و معمولا دارای امکانات ویژه ی هستند. برج ها علاوه بر داشتن امکانات یک مجتمع دارای امکانات دیگری نظیر برق اضطراری – آسانسور ای ویژه برای جابجایی نفر و باربری – لابی من – پله های فرار و امکانات آتش نشانی هستند.

۸- برج باغ

به برج هایی که دارای استفاده مسکونی به همراه امکاناتی برای پارک برای بازی کودکان، سالن های اجتماعات، امکاناتی از جمله سوپرمارکت و بانک هستند، گفته می شود در ساخت برج باغ۷۰% بنا صرف ساخت مشاعات و ۳۰% صرف ساخت بنا می شود و مجوز ساخت برج باغ به زمینهایی با مساحت حداقل ۲۰۰۰ متر و بیشتر داده می شود

۹- مستغلات

ملک هایی است که بصورت یکجا برای استفاده یک خانواده یا یک شرکت و یا یک تولیدی استفاده می شود و به صورت یکجا خریداری و یا اجاره داده می شود.

۱۰- کلنگی

به ملکی گفته می شود که قدیمی  بوده و غیر قابل سکونت می باشد و مناسب تخریب و نوسازی می باشد.

۱۱- به مکانی که در آن هیچ گونه  ساختمانی ساخته نشده باشد زمین گفته می شود. زمین ها می توانند کاربری های مختلفی داشته باشند و از لحاظ موقعیت مکانی ویژگی های مختلفی دارند.

۱۲- باغ

به محلی که در آن معمولا یک بنا و تعداد زیادی درخت وجود دارد گفته می شود و از لحاظ موقعیت مکانی معمولا در خارج از شهر می باشند.

۱۳- انبار

مکانی که برای جمع آوری و نگهداری اجناس نگهداری می شود انبار می گویند. انبارها دارای انواع مختلفی هستند و ویژگی های آنها را امکاناتی مثل تهویه هوا، دسترسی در طبقات و موقعیت دسارسی جهت بارگیری  تعیین می کند.

بازگشت به بالا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید